Varia
Sprawozdanie z konferencji Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. Kazimierz Dolny, 15–17 czerwca 2023 roku
Opublikowano: 7.07.2023
LECZENIE RAN 2023; 20 (2): 84–86
W dniach 15–17 czerwca br. w Kazimierzu Dolnym odbyła się Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran pod hasłem „Razem tworzymy historię leczenia ran w Polsce”. Zaplanowano na ten czas liczne sesje wykładowe oraz warsztaty, wszystkie w ujęciu codziennej praktyki. Specjaliści wykonujący różne zawody medyczne spotkali się, aby rozmawiać na temat leczenia trudno gojących się ran.
Misją PTRL jest pomaganie pacjentom, a dzięki doświadczeniu i wiedzy lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, podologów i podiatrów, rehabilitantów, dietetyków i psychologów, którzy podejmują odpowiedzialne decyzje kliniczne, tworzą się nowe perspektywy dla pacjentów z ranami zarówno z Polski, jak i zagranicy.
Trzydniowe spotkanie zainaugurowała dr hab. n. med. Beata Mrozikiewicz-Rakowska, prof. CMKP, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. Wręczono nagrody i wyróżnienia Lekarz i Pielęgniarka „Z sercem dla rany”.
Wręczono również nagrodę zbiorową dla osób, które wzięły udział w akcji Foot Awareness Day oraz pomocy Ukrainie.
Wykład inauguracyjny wygłosiła dr n. med. Katarzyna Jankowska, która wyjaśniła, czy immunologia może stanowić barierę w gojeniu się ran. Pierwszego dnia zaprezentowano także różne spojrzenia na leczenie i opiekę nad chorymi z różnych światowych ośrodków. Przegląd praktyk stosowanych w ośrodkach w różnych krajach zaprezentowała dr hab. n. med. Beata Mrozikiewicz-Rakowska, prof. CMKP. Swoimi doświadczeniami w leczeniu najcięższych ran podzielili się prof. Sebastian Probst, gość specjalny z ramienia European Wound Management Association, oraz prof. David Armstrong, członek Rady Regionalnej (USA) D-Foot Internetional. Emilio Galea przedstawił międzynarodowe doświadczenia związane z leczeniem ran. Zagadnienia związane z osseointegracją przybliżyli dr n. med. Łukasz Kawik i mgr Lidia Czwakiel.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się debata, podczas której eksperci omawiali różnice w leczeniu ran między Małopolską a Wielkopolską. W jej ramach dr n. med. Sebastian Borys przedstawił przypadek zespołu stopy cukrzycowej z osteolizą, a dr n. med. Adam Węgrzynowski mówił o owrzodzeniach goleni z osteolizą.
Jednym z istotnych punktów konferencji była debata dotycząca antybiotykoterapii i antyseptyki (ryc. 1). Polskie Towarzystwo Leczenia Ran pracuje nad nowym konsensusem dotyczących antyseptyków i antybiotykoterapii w leczeniu ran. Celem grupy roboczej było opracowanie wytycznych dotyczących zdefiniowania zasadności i bezpieczeństwa stosowania antyseptyków i antybiotykoterapii w ranach trudno gojących się, w tym skolonizowanych MDRO.
Dzień zakończono dyskusją na temat opracowania polskich wytycznych w zakresie zastosowania larwoterapii w leczeniu ran.
W drugim dniu Konferencji na uczestników czekały bardzo ciekawe wystąpienia związane z niedokrwieniem tętniczym, chirurgią naczyniową dla pacjentów z cukrzycą i chorobą tętnic obwodowych. Omówiono również aktualne możliwości i ograniczenia w leczeniu ran o podłożu niedokrwiennym, a dr n. med. Adam Węgrzynowski i dr n. med. Piotr Liszkowski przedstawili analizę aktualnego stanu leczenia niedokrwienia tętniczego w Polsce.
Kolejna sesja była poświęcona pęcherzowemu oddzielaniu naskórka.
W ramach sesji stanowiącej przegląd przypadków klinicznych przybliżono zasady nowoczesnej chirurgii stopy cukrzycowej i postępowania w przypadku martwicy w zespole stopy cukrzycowej. Uczestnicy mogli między innymi dowiedzieć się, jak zastosować opatrunek z macierzy pozakomórkowej oraz prowadzić leczenie skojarzone opatrunkami specjalistycznymi. Pozostałe wystąpienia dotyczyły zarządzania infekcją i gojenia ran głębokich. Zainteresowaniem cieszył się zaprezentowany przez prof. dr. hab. n. med. Tomasz Banasiewicza i lek. Marcina Malkę wykład dotyczący eradykacji drobnoustrojów w ranach ostrych i w owrzodzeniach (ryc. 2).
W kolejnej sesji prof. dr hab. n. med. Arkadiusz Jawień przedstawił możliwości zastosowania sztucznej inteligencji w leczeniu owrzodzeń żylnych goleni, prof. dr hab. n. med. Maria Szewczyk omówiła zaś nowości w kompleksowej terapii tego rodzaju ran przewlekłych. Ponadto uczestnicy mogli zapoznać się z wieloletnim doświadczeniem ośrodka bydgoskiego w leczeniu owrzodzeń żylnych goleni, które zaprezentowała dr hab. n. med. Paulina Mościcka, a także z zasadami skutecznego postępowania w przypadku wysięku i obrzęku.
Po wykładach rozpoczęły się warsztaty pod patronatem firm: Hartmann, AspironiX, Smith & Nephew, Convatec, ADO, Urgo, Schülke, TZMO Group i Kikgel. Zaprezentowano odpowiednio dobrane i skuteczne opatrunki, sposób łączenia terapii, dwuczęściowy system stomijny, higienę rany w praktyce, wykorzystywanie skanera w profilaktyce odleżyn, omawiano zarządzanie wysiękiem i infekcjami. Podnoszono również aspekty praktycznego leczenia stopy cukrzycowej, technik sterylnych oraz praktycznych zabezpieczeń miejsc przeszczepów. Z kolei PTLR prowadziło warsztat o kompetencjach pielęgniarek w leczeniu ran.
Wieczorem po raz pierwszy zainaugurowano nową odsłonę czasopisma „Leczenie Ran | Polish Journal of Wound Management”. Redaktor naczelny prof. dr hab. n. med. Arkadiusz Jawień oraz Sylwia Chrabałowska z wydawnictwa MocMedia poprowadzili warsztat „Szkoła pisania prac naukowych”, który miał zachęcić ekspertów i specjalistów w dziedzinie leczenia ran do publikowania artykułów na łamach międzynarodowego czasopisma.
Ostatniego dnia, 17 czerwca, po drugiej części warsztatów szkoleniowych, w ramach sesji Głos ma skóra przybliżono problematykę zmian skórnych powstałych w wyniku działania wilgoci, omówiono zasady pielęgnacji skóry w chorobach przewlekłych oraz postępowanie w przypadku odleżyn. Uczestnicy mogli wysłuchać też wystąpienia na temat zastosowania kwasów żywicznych i lignanów w leczeniu ran w przebiegu zespołu stopy
cukrzycowej.
W sesji poświęconej nowym technologiom dr n. med. Wojciech Łabuś przedstawił interesujący wykład na temat zastosowania gier kierowanych wzrokiem w łagodzeniu bólu w trakcie leczenia ran przewlekłych. Uczestnicy mogli dowiedzieć się także, w jaki sposób aplikacja może być pomocna przy doborze opatrunków, a ocena pomiarów bioimpedancji w procesie gojenia ran przewlekłych.
Ostatnia sesja dotyczyła systemowych wyzwań w leczeniu ran. Zagadnienia związane ze zdobywaniem nowych kompetencji, w tym ordynowania leków i wypisywania recept przez pielęgniarki, zaprezentowała dr n. o zdr. Grażyna Wójcik.
Prezes PTLR dr hab. n. med. Beata Mrozikiewicz-Rakowska, prof. CMKP przedstawiła założenia podpisanej przez członków PTLR Deklaracji Kazimierzowskiej (ryc. 3), mobilizującej do tego, aby wspólnie zmienić kształt opieki nad chorym z raną w Polsce. W założeniach Deklaracji Kazimierzowskiej są zawarte plany na:
- ograniczenie niepełnosprawności wśród chorych,
- zmniejszenie liczby amputacji z powodu ran,
- zmniejszenie śmiertelności z powodu ran.
Zadeklarowano, że członkowie będą wspólnie tworzyć certyfikowane centra leczenia ran, będą także kształcili się i corocznie aktualizowali swoją wiedzę, aby stać się partnerem w wielodyscyplinarnym i kompleksowym leczeniu chorego z raną.
Tematyka podjęta na Konferencji wzbudziła ogromne zainteresowanie, co znalazło swoje przełożenie w dużej frekwencji. Potwierdzały to zajęte miejsca w salach, jak również tłok w kuluarach, gdzie uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami i poznawali produkty firm, które wystawiały je w przestrzeni hotelu.
Konferencję zwieńczyła debata przedstawiająca perspektywę na KLRP-3 (Program Kompleksowego Leczenia Ran Przewlekłych), w której wzięli udział prof. dr hab. n med. Tomasz Banasiewicz, mgr Joanna Ambroziak-Łabuś, Marcin Ludyga, lek. Marcin Malka, dr n. med. Beata Mrozikiewicz-Rakowska, prof. CMKP, lek. Przemysław Strzelec, lek. Marcin Tusińśki oraz lek. Artur Wielgórecki. Debata wzbudziła bardzo duże zainteresowanie, pojawiały się ważkie pytania, podjęto próby ustalenia założeń, jak można doprowadzić do zmian w systemie, aby efektywniej i szybciej leczyć rany.
Po intensywnych trzech dniach wypełnionych wykładami, dyskusjami, a także rozmowami w kuluarach, w interdyscyplinarnym gronie specjalistów prezes PTLR dr hab. n. med. Beata Mrozikiewicz-Rakowska, prof. CMKP dokonała uroczystego zakończenia Konferencji Naukowo-Szkoleniowej (ryc. 4), dziękując wszystkim za przybycie. Zapowiedziano kolejną odsłonę wydarzenia, które w 2024 r. odbędzie się, jak co dwa lata, w konwencji
Kongresu.
Uczestnicy opuszczali Kazimierz Dolny zmotywowani do dalszych działań na rzecz podniesienia poziomu naukowego i klinicznego w zakresie nowoczesnych metod leczenia ran, aby dalej leczyć i wspierać swoich pacjentów.
Monika Szymor
Sekretarz Redakcji Moc Media
m.szymor@mocmedia.eu