Artykuł redakcyjny | Editorial paper
Sztuczna inteligencja w leczeniu ran przewlekłych
Artificial intelligence in the treatment of chronic wounds
Arkadiusz Jawień 
Katedra i Klinika Chirurgii Naczyniowej i Angiologii,
Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza, Collegium Medicum w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Adres do korespondencji: Arkadiusz Jawień, Katedra i Klinika Chirurgii Naczyniowej i Angiologii, Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza, Collegium Medicum w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, ul. Curie-Skłodowskiej 9, 85-094 Bydgoszcz, e-mail: ajawien@cm.umk.pl
Nadesłano: 26.06.2023
Zaakceptowano: 30.06.2023
Opublikowano: 7.07.2023
LECZENIE RAN 2023; 20 (2): 51–52
Obserwowany w ostatnim czasie niebywały rozwój sztucznej inteligencji (artificial inteligence – AI) spowodował, że coraz częściej poszczególne dziedziny medyczne starają się znaleźć w tym interesującym narzędziu zastosowanie dla siebie. W działaniach tych nie ustaje również i nasza dziedzina, szeroko pojęte postępowanie w diagnozowaniu i leczeniu ran przewlekłych o różnej etiologii. Czym jest więc sztuczna inteligencja i jaki może mieć wpływ na postępowanie z ranami przewlekłymi?
Termin AI zaproponowany został już w 1956 r. przez Johna McCarthy’ego na konferencji w Dartmouth w MIT (Massachusetts Institute of Technology), lecz to dopiero ostatnie lata przyniosły gwałtowny rozwój technologii pozwalającej na jej szersze zastosowanie [1].
Należy pamiętać, że sztuczna inteligencja to inteligencja przejawiana przez maszyny. Co więcej, wykorzystuje ona i symuluje typowe procesy inteligencji człowieka, takie jak uczenie się, rozumowanie, poprzez wyciąganie przybliżonych lub ostatecznych wniosków, oraz samokorektę, choć ta cecha nadal nie jest w pełni przez AI dobrze rozwinięta i póki co wymaga sterowania i modyfikowania przez człowieka [2]. W tym dziele bardzo pomocna i niezbędna jest informatyka, która umożliwia tworzenie komputerów i maszyn prawie tak inteligentnych jak ludzie.
Gdybyśmy zadali dziś pytanie najbardziej popularnemu portalowi sztucznej inteligencji ChatGPT, jakie jest zastosowanie AI w postępowaniu z owrzodzeniami żylnymi goleni, to uzyskana, bardzo merytoryczna odpowiedź, zaskoczyłaby zapewne większość czytelników.
Sztuczna inteligencja proponuje bowiem pomoc:
- w zautomatyzowanej ocenie rany,
- modelach predykcyjnych i stratyfikacji ryzyka gojenia się owrzodzenia,
- optymalizacji leczenia,
- zdalnym monitorowaniu chorego z owrzodzeniem żylnym goleni.
Faktem jest, że wypracowane dotychczas algorytmy AI pozwalają już na dokładną analizę obrazów owrzodzeń goleni w celu oceny charakterystyki rany, takich jak rozmiar, głębokość, a nawet skład tkanki [3, 4]. Taka obiektywna ocena pomaga w dokładnej ocenie rany i ułatwia planowanie leczenia.
Możliwość zbierania przez AI ogromnych ilości danych demograficznych chorego, dotyczących historii jego choroby, badań laboratoryjnych i klinicznych, charakterystyki rany, zastosowanego leczenia i jego wyników, pozwala na generowanie modeli predykcyjnych obejmujących czas ewentualnego gojenia rany, oceny czynników wpływających na opóźnione gojenie rany oraz ryzyka wystąpienia nawrotu owrzodzenia. Tak rozbudowane systemy informatyczne
mogą w sposób łatwy i zarazem obiektywny stratyfikować chorych do odpowiednich grup leczniczych, gwarantujących najlepszy wynik postępowania terapeutycznego. Co więcej, umożliwiają, jakże ostatnio ważne, spersonalizowane podejście do choroby każdego chorego, które zwiększa skuteczność i efekty leczenia.
Połączenie AI z technologią różnych czujników noszonych przez chorego lub z platformami telezdrowotnymi umożliwia ustawiczne monitorowanie chorych z owrzodzeniami goleni. Dodatkowo gromadzenie i analiza danych w czasie rzeczywistym ułatwia wczesne wykrywanie powikłań, zapewniając szybką interwencję i zabezpieczając przed niekorzystnym nawrotem rany przewlekłej.
Aktualnie na rynku znajduje się wiele nowych produktów, które zaczynają powoli wypełniać kryteria sztucznej inteligencji i jest tylko kwestią czasu, kiedy zostaną na szeroką skalę zastosowane w opiece na chorym z raną przewlekłą. Pojawiają się już doniesienia o inteligentnych bandażach pozwalających kontrolować i monitorować odpowiedni ucisk na goleni oraz o inteligentnych opatrunkach, które mogą kontrolować temperaturę i pH rany, rodzaj wysięku i florę bakteryjną zagrażającą prawidłowemu procesowi gojenia.
Wraz z rozwojem tej technologii uporczywe staje się coraz częściej zadawane pytanie: czy powinniśmy się obawiać sztucznej inteligencji. Niesie ona niewątpliwie wiele korzyści, takich jak: automatyzacja procesów, uczenie się i analiza danych, przewidywanie i stratyfikacja działania. Jest jednak i druga twarz AI, budząca niepokój. Do wad AI na obecnym poziomie wiedzy należałoby zaliczyć: koszt tworzenia i utrzymania AI, ryzyko utraty miejsc pracy, brak empatii i zrozumienia, zaburzone bezpieczeństwo i prywatność człowieka.
Jak zawsze, tylko od nas i od naszej wiedzy, woli i inteligencji będzie zależała możliwość zastosowania AI w codziennej praktyce medycznej. Czas pokaże, czy będziemy potrafili wykorzystać w najbliższej przyszłości AI jako znakomite narzędzie diagnostyczne, lecznicze i edukacyjne, a tym czasem uważnie zdobywajmy rosnącą wokół nas wiedzę w tej nowej dziedzinie.
Oświadczenie
Autor deklaruje brak konfliktu interesów.
Piśmiennictwo
- McCarthy J. What is Artificial Intelligence? 1997. Dostępne na: http://www-formal.stanford.edu/jmc/whatisai/whatisai.html.
- Legg S. A Review of „On Defining Artificial Intelligence”. Journal of Artificial General Intelligence 2020; 11: 45–46.
- Derakhshandeh H, Kashaf SS, Aghabaglou F i wsp. Smart Bandages: The Future of Wound Care. Trends Biotechnol 2018; 36: 1259–1274. DOI: 10.1016/j.tibtech.2018.07.007
- Pang Q, Yang F, Jiang Z i wsp. Smart wound dressing for advanced wound management: Real-time monitoring and on-demand treatment. Materials & Design 2023; 229: 111917. DOI: https://doi.org/10.1016/j.matdes.2023.111917.